C#
- Podstawy
- czym jest C#, .NET framework (wybór programu)
- rodzaje zmiennych, pierwszy program
- kontrola wejścia/wyjścia, komentarze, regiony
- formatowanie tekstu
- operacje arytmetyczne, przypisywanie wartości, operatory przyrostów
- operatory logiczne
- zadania do wykonania, przykładowe kody
- Instrukcje i pętle
- instrukcja if-else
- instrukcja switch i skoki
- pętla while, do-while
- pętla for, foreach
- operator warunkowy, brake i continue, operatory logiczne w pętlach
- zadania do wykonania, przykładowe kody
- Tablice, listy, słowniki
- wprowadzenie
Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/c/
C# jest językiem obiektowym, który umożliwia tworzenie aplikacji działających w środowisku .NET Framework. Za pomocą C# można tworzyć aplikacje klienta Windows, usługi XML Web, komponenty rozproszone aplikacje klient-serwer, aplikacje bazodanowe i wiele, wiele innych. Składnia C# jest łatwa do nauczenia, ale jednocześnie wysoce ekspresywna. Składnia C# upraszcza wiele złożoności C++ i udostępnia zaawansowane funkcje takie …
Tworząc ten kurs, kierowałem się jedną zasadą, nie da się niczego nauczyć, jeśli nie zobaczy się mnóstwa przykładów i nie zmusi się odbiorcy do samodzielnej pracy. Szczerze mówiąc, pisząc i robiąc przykłady do tego działu, sam uczę się nowych rzeczy i rozwijam swoje umiejętności. Rozdział ten będzie wprowadzeniem do dalszej pracy. Aby zacząć programować, należy …
Większość aplikacji wymaga informacji wprowadzonej przez użytkownika, generując, na nią odpowiedz jako rezultat zadania. Aby, wyświetlić wiadomość dla użytkownika w oknie konsoli używamy metody: Console.Write i Console.WriteLine. Różnica między tymi dwoma metodami jest taka, że Console.WriteLine przesuwa kursor do następnej linii po wydruku tekstu. Aby nie musieć wcześniej deklarować zmiennej zawierającej tekst, należy użyć ” …
Pierwszą rzeczą, jaką będzie robił nasz program to komunikacja z użytkownikiem. Moim zdaniem wiedza na temat formatowaniu tekstu jest kluczowa do budowania programów. Ponieważ użytkownik, korzystając z programu, zazwyczaj chce uzyskać jakąś informację, program musi wiedzieć, co ma robić, gdy użytkownik podejmuje jakieś działanie. Jedyną drogą komunikacji, jaką chwilowo mamy jest „Console.ReadLine()”, kluczowa dla późniejszych …
Mimo iż wcześniej już trochę używałem operatorów, założyłem, że użytkownik zrozumie ich znaczeni z kontekstu przykładu. Przypisaniem wartości do zmiennej to tak naprawdę nadanie jej wartości, przypisujemy wartości po prawej stronie operatora „=” do zmiennej po lewej stronie. Przykład poniżej przypisuje wartość 42 do zmiennej całkowitej 'x’: int x=42; Wartość dla zmiennej można przypisywać, podczas …
Operatory logiczne służą głównie do porównania elementów, wynik ich działania zawsze jest typu boolean (prawda lub fałsz). Program za ich pomocą podejmuje określone działanie poprzez sprawdzenie warunku, w C# wyróżniamy następujące warunki logiczne: Operator Symbol Opis Logiczny lub | prawda | fałsz = prawda fałsz | fałsz = fałsz Logiczny i & prawda & fałsz …
Instrukcja if określa, która procedura zostanie uruchamiana na podstawie wartość wyrażenia logicznego Boole’a. Konieczne jest określenie jednego lub więcej warunków, które będą oceniane, lub testowane przez program, wraz z działaniem lub działaniami, które mają być wykonane. Prosta forma instrukcji if sprawdza warunek i podejmuje działanie, jeśli warunek nie jest spełniony, działanie nie jest podejmowane. …
Instrukcja przełącznika (Switch) zapewnia bardziej elegancki sposób sprawdzania zmiennej dotyczącej równości względem listy wartości. Każda wartość jest nazywana przypadkiem (case), a wybrana zmienna, jest sprawdzana dla każdego przypadku przełącznika. // instrukcja switch switch (warunek) { case 1: działeanie, jeśli warunek jest spełniony; break; //przerwij, wyjdź case 2: działeanie, jeśli warunek jest spełniony; break; //przerwij, …
Były już instrukcje, przyszedł teraz czas na pętle. Pętle różnią się od instrukcji tym, że instrukcje sprawdzają warunek i podejmują działanie, pętle działają jeśli warunek jest spełniony spełniony, opuszczamy pętle dopiero gdy warunek nie zostanie spełniony. Omówimy sobie pętle while… i pętle do…while… . // pętla do-while do { działeanie jeśli warunek jest spełniony (warunek …
Pętla for wykonuje zestaw instrukcji określoną liczbę razy i ma składnię: // pętla for for( inicjator; warunek; przyrost ) { działeanie jeśli warunek jest spełniony (warunek == true); } // Następne instrukcje programu. Najpierw deklarujemy zmienną, która jest inicjatorem, może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz pętli, ale musi być wskazana. Następnie warunek oblicza …
Operator warunkowy jest krótszą i bardziej elegancką metodą na zapisanie instrukcji warunkowej IF, poprzez użycie znaku ? ,który przyjmuje formę: Wy1 ? Wy2 : Wy3 ; Działa on w następujący sposób: Wy1 jest warunkiem. Jeśli warunek jest spełniony, instrukcja Wy2 jest realizowana, jeśli nie realizowana jest instrukcja Wy3: Console.WriteLine( "Wejście powyżej osiemnastego roku " + "życia, …