Powrót do Prognozowanie

Wskaźnik dynamiki

To tak na prawdę najprostsza metoda prognozowania, polega na określeniu tępa zmiany i oszacowaniu na tej podstawie przyszłej wartości. Aby wyznaczyć średnie tempo dynamiki będziemy wyznaczać dwa indeksy którymi będziemy mierzyć dynamikę zjawisk jednorodnych. Pierwszy będzie charakteryzował się stałą podstawą którą może być dowolny wyraz ciągu std1 lecz zazwyczaj przyjmuje się std2 czyli pierwszy wyraz naszego ciągu.

std3Logiczne więc będzie, że wartość std4 będzie równa 1 czyli 100%. Drugi nazywamy ciągiem indeksów łańcuchowych.

std6Jak to wygląda w praktyce, dla wartości: 37,36,34,33,34,33,35,34,35,33,34,36  otrzymujemy indeksy:

std7Następnie aby obliczyć średni wskaźnik tempa zmian korzystamy ze wzory:

std8Obliczając ten wskaźnik dla danych powyżej otrzymujemy wartość:  -0,0024877163274889 dzięki czemu możemy od razu stwierdzić, że nasz szereg ma tendencje malejącą. Jeśli pomnożymy tę liczbę * 100% będzie ona mówiła nam, że wartość naszego szeregu czasowego ulega zmniejszeniu średnio o 0,24 %.

Aby otrzymać prognozę ex-ante należy pomnożyć ostatnią obserwacje przez 0,24 i dodać otrzymaną wartość do ostatniej obserwacji. Do wszystkich obliczeń można użyć programu:

std9

Program można pobrać tutaj: srednietempodynamiki

Do programu dane dodajemy na 4 sposoby:

1. Wpisujemy je na starcie programu :).

2. Wczytanie danych z pliku odbywa się poprzez wczytanie danych z pliku *.txt. po wybraniu pliku program zapyta się o rodzaj separatora należy wpisać go w textbox i przycisnąć OK. Pozostawienie pustego pola jest równoważne z separatorem nazywanym tabulatorem.

Przykład:

Rodzaj danych:

 

std10

 

Wciskamy przycisk „Wczytaj dane”

std11

 

Następnie znajdujemy i wybieramy nasz plik:

std12

 

Po przyciśnięciu Ok pojawi się okno w którym musimy wpisać rodzaj użytego separatora w pliku *.txt. W moim wypadku będzie to tabulator więc zostawiam puste pole:

std13

 

Dane powinny dodać się do listy:

std14

 

3. Kopiując dane przy użyciu przycisków Ctrl+C, Ctrl+V.

Wyszukujemy interesujący nas zestaw danych w internecie, tekście, pliku. Zaznaczamy go i przyciskamy Ctrl+C co powoduje jego skopiowanie:

std15

 

Następnie w głównym oknie programy przyciskamy Ctrl+V , jeśli operacja się nie uda warto zaznaczyć pierwszą komórkę na liście i spróbować ponownie. Po udanej operacji powinno pojawić się okno w którym należy wpisać odpowiedni separator.

std16

 

W moim wypadku był to przecinek:

std14

 

4. Ostatnią metodą jest przeniesienia danych z Excela. Aby to zrobić zaznaczamy wybrane komórki w excelu i przenosimy ją na listę programu:

std17

 

std18

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/prognozowanie/wskaznik-dynamiki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.