Kurs superpamięci – Rozdział 3

brainpop-up-superpamiec-rozdzial3Ten rozdział będzie wstępem do nauki zapamiętywania liczb. Wbrew pozorom liczby jest niebywale trudno zapamiętać, ponieważ są to twory całkowicie abstrakcyjne, są to po prostu znaki, które nic nie mówią naszemu umysłowi, chyba że zostaną skojarzone z czymś, co wcześniej znaliśmy jak własny adres bądź numer telefonu lub pin do karty. Aby tego dokonać, musisz nauczyć się najpierw prostego alfabetu fonetycznego złożonego z dziesięciu dźwięków, pozwoli to na zapamiętywanie liczb lub związków liczbowych w sposób, który kiedyś uznałbyś za niemożliwy. Oto dziesięć spółgłosek, którym przyporządkowane są liczby od 0 do 9. Te relacje musisz wykuć na blaszkę w każdą stronę i na wyrywki. Ponadto każda liczby będzie miała swoje słowo zakładkę złożoną ze swojej spółgłoski i samogłosek. To pozwoli na tworzenie Zakładek Pamięciowych. Do zapamiętania tych zależności użyj Łańcuchowej metody pamięciowej, której nauczyłeś się w poprzednim rozdziale, sugestię masz podane w tabeli poniżej. Możesz z nich skorzystać lub stworzyć własne.

 

Cyfra Spółgłoska Słowo zakładka Przykładowe skojarzenie
0. S lub Z Zoo Wyobraź sobie Piękne zoo z masą zwierząt, baloników i wszelkich innych atrakcji. Podchodzisz do kasy przy wejściu do zoo, a bilety sprzedaje cyfra zero, idziesz dalej a cała obsługa zoo to cyfry zero w różnych roboczych strojach, karmią zwierzęta itp.
1. T lub D Dach af_1Wyobraź sobie dom w kształcie odwróconej litery D, a zamiast komina w dach wbita jest litera T, w domu mieszka cyferka 1.
2. N Noe Wyobraź sobie ogromną arkę na środku af_2nieskończonego oceanu w kształcie cyferki 2, wypchany jest różnymi zwierzakami przed sterami stoi Noe i kieruje łodzią.
3. M Mysz af_3Mysz z wąsami w kształcie cyfry 3.
4. R Róża Wyobraź sobie róże w doniczce lub flakonie w kształcie cyfry 4. Flakon może być niecodzienny, z kryształów, rubinów, z czego tylko chcesz.
5. L Liść  af_4Wyobraź sobie cyfrę 5, teraz dodaj do niej liście. Użyj dynamiki, pory roku, zobacz jak liście na drzewie w kształcie cyfry 5 się zmieniają, żółkną i zielenieją.
6. J Jeż af_5Jeż zamiast jabłka na grzbiecie ma zamiast jabłka cyferkę 6.
7. K lub G Kieł Dentysta boruje ci w kle wiertarką w kształcie cyferki 7.
8. W lub F Wąż af_6Z pod jednego z dywanów wychyla się wąż otwiera paszczę i pokazuję długie kły w kształcie cyfry 8 i chce ciebie ukąsić.
9. P lub B Pszczoła af_7Zobacz pszczeli ul w kształcie cyfry 9 zwisający z drzewa.

Mnie pomagało namalowanie sobie tych sytuacji, węża zjadającego cyfrę 8 lub jeża z cyfrą 6 na grzbiecie, spróbuj, gdy będziesz miał problemy z zapamiętaniem. Pamiętaj, że litery nie mają tutaj takiego znaczenia jak dźwięki, alfabet należy znać w obie strony. Alfabet fonetyczny jest bardzo ważnym krokiem w kierunku superpamięci, za każdym razem jak zobaczysz jakiś numer lub liczby rozbij je w pamięci na dźwięki, tłumacz również słowa na cyfry. Kiedy widzisz „motor” zobacz liczbę 314. Skorzystaj z programu BrainPop up i poszerzaj swoje umiejętności w tej dziedzinie. Ćwicz go tak długo, aż stanie się on dla ciebie czymś naturalnym i powszechnym. Spróbuj zapamiętać poszczególne słowa wraz z przypisanymi do nich cyframi:

5-papierosy, 8- żaba, 9-kości, 6-tatuaż, 1-toster, 7-nożyczki, 4-dynamit, 3-rower, 2-żarówka, 0- kalkulator.

Na pewno już domyślasz się, jak to zrobimy. Do każdego słowa dodamy zakładkę, i tak liść(5) łączymy łańcuchową metodą skojarzeń z papierosami, mogą to być płuca palacza w kształcie dwóch dużych liści, które czernieją w momencie zaciągania się. Wąż(8) pożerany przez żabę. Latające pszczele(9) szkielety zabierające do ula nie pyłek a kości. Cały wytatuowany jeż(6), w stylu harleyowca. Z tostera wypada tost i wpada na dach(1). Przycinanie kłów(7) nożyczkami, terrorysta podkładający różę(4) zamiast dynamitu. Mysz(3) na rowerze, Noe(2) wymieniający żarówkę na swojej arce, Zoo(0) a zamiast zwierząt w klatkach przeróżne kalkulatory. Teraz weź kartkę, napisz po lewej stronie cyfry od 0-9 i wypisz słowa przyporządkowane do liczb, jeśli ułożyłeś wystarczająco dobre historyjki, nie powinieneś mieć z tym najmniejszego problemu. Kiedy opanujesz już alfabet fonetyczny, będziesz mógł kontynuować naukę zakładek pamięci.

Ćwiczyć online powyższe metody możesz w dziale „Gry/Programy online”

  1. Alfabet fonetyczny
  2. Tylko Zakładkowa Metoda Pamięciowa

BrainPop up Ćwiczenie: alfabet fonetyczny

BrainPop up Ćwiczenie: ćwiczenie Zakładkowej metody pamięciowa i łańcuchowej metody pamięciowej

Jeśli więc każdej cyfrze od 0 do 9 przypisane są jakieś głoski i słowa w takim razie każdej liczbie nawet dowolnie dużej można przypisać słowo lub słowa. Tak jak wyżej podawałem przykład „MoToR” będzie liczbą 314 liczbę 71 można przedstawić słowem „KoT” ponieważ zawiera w kolejności głoski K(7) i T(1), rozumiesz już, o co chodzi. Przejdźmy więc do stworzenia pierwszych zakładek pamięciowych, ważne przy tworzeniu zakładek jest takie ich dobranie, aby wyobrażenie sobie ich nie stanowiło problemu lub użycie w ŁMS było łatwe. Ponieważ Zakładkowa Metoda Skojarzeń czerpie wiele z Łańcuchowej Metody Skojarzeń. Zakładki dla liczb od 0 do 9 już poznaliśmy czas nauczyć się zakładek dla liczb od 10 do 25, Naucz się ich tak jak poprzednich.

 

Cyfra Słowo zakładka Cyfra Słowo zakładka
10. TeZeusz 18. ToFu
11. TaTa 19. DąB
12. DyNia 20. NoS
13. DoM 21. NiT
14. TiR 22. NeoN
15. TaLerz 23. NeMo
16. TuJa 24. NuR
17. TłoK 25. NiL

Jak dobierać słowa do liczb:

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/kurs-superpamieci-rozdzial-3/