Powrót do Prognozowanie

Różnicowanie danych

Dzisiaj pokażę wam jak wykorzystać i do czego służy różnicowanie danych. Pewnie wielu z was spotkało się z takim pojęciem jak różnicowanie danych może mój artykuł, przybliży wam sens stosowania różnicowania. Ogólnie wzór na jednokrotne różnicowanie danych nie jest niczym wyjątkowym:

roznicowanie1Są to po prostu przyrosty, jakie dany szereg osiągał w czasie „i”. Pierwszy poziom różnicowania służy do usunięcia trendu liniowego z szeregu. Różnicowanie często stosuje się, aby osiągnąć szereg stacjonarny. Aby lepiej to zademonstrować, użyje pliku Excel, w którym wszystko będzie ładnie pokazane.

roznicowanie2Oczywiście odwrócenie tego procesu nie powinno nikomu sprawić problemów. Wyższy poziom różnicowania powoduje usunięcie trendu kwadratowego. Wzór na tego typu różnicowanie wygląda następująco:

roznicowanie3Różnicowanie na poziomie 2 powoduje usunięcie trendu kwadratowego. W Excelu taka operacja będzie wyglądała następująco, dla porównania szereg różnicowałem raz i dwa razy.

roznicowanie4Na pierwszy rzut oka widać, że różnicowanie na poziomie 1 nie spowodowało usunięcia trendu a powstanie trendu liniowego, dopiero podwójne różnicowanie spowodowało utworzenie szeregu stacjonarnego. Aby odwrócić proces, stosujemy przekształcenie wzoru:

roznicowanie5Kiedy metodą różnicowania dojdziemy do szeregu stacjonarnego, taki szereg nazywamy szeregiem zintegrowanym poziomu wykonanego różnicowania. Nie jest to trudna metoda, ale często nie wiemy, z jakim rodzajem trendu mamy do czynienia i czy powstały szereg jest na pewno szeregiem stacjonarnym. Aby osiągnąć różnicowanie wyższego poziomu,  postępujemy następująco:

roznicowanie11

Łatwym sposobem osiągnięcia wyższych poziomów różnicowania i posiadania wszystkiego pod kontrolą jest wielokrotne różnicowanie szeregu. Aby osiągnąć czwarty poziom różnicowania, wystarczy różnicować szereg za pomocą pierwszego poziomu a następnie znowu go różnicować i znowu. Czterokrotne pojedyncze różnicowanie spowoduje osiągnięcie takiego samego efektu jak różnicowanie czwartego poziomu.

roznicowanie3

Plik Excel z obliczeniami dostępny jest tutaj:

roznicowanie.ods

roznicowanie.xls

 

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/prognozowanie/roznicowanie-danych-do-czego-sluzy-jak-i-kiedy-stosowac/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.