Powrót do Prognozowanie

Generator wykresów rozrzutu (zmienna zależna, autoregresja, szereg czasowy) z możliwością dopasowania różnych linii regresji.

Wykres rozrzutu jest graficzną interpretacją korelacji. W wykresie takim jedna oś odpowiada wynikom dla jednej zmiennej, natomiast druga oś odpowiada wynikom drugiej zmiennej. Wykres taki  odzwierciedla wzajemne relacje pomiędzy dwiema zmiennymi.

Za pomocą wykresów rozrzutu możemy stwierdzić z jakim rodzajem związku zmiennych X i Y mamy do czynienia. Poniżej przedstawiono zależność dodatnią wraz z linią regresji liniowej:

regresja liniowa 1Z wykresu tego można wywnioskować, że wzrost wyników na jednej zmiennej towarzyszy wzrostowi wyników drugiej zmiennej.

Drugi rodzaj zależności to zależność ujemna:

regresja liniowa 2Analogicznie, ujemny związek oznacza, że wzrost wyników na jednej zmiennej towarzyszy spadkom wyników drugiej zmiennej.Istnieje możliwość, że zależności nie będzie albo będzie ona bardzo mała tak jak na wykresie :

regresja liniowa 3Wykresy rozrzutu mogą okazać się bardzo pomocne podczas prognozowania. Za ich pomocą i za pomocą linii regresji jesteśmy w stanie prognozować zjawiska zarówno ze zmiennymi zależnymi od innych zmiennych, czasu albo zależnymi od samych siebie (Autoregresja) pokażę te sposoby w excelu następnie zaprezentuje program który na pewno pomoże wam w prognozowaniu i interpretacji wykresów rozrzutu.

Prognozowanie zmiennych zależnych


 

Wstawiamy dwie zmienne do arkusza kalkulacyjnego:

zz12Następnie zaznaczamy obie kolumny, przechodzimy do zakładki „Wstaw” i wybieramy „Wykres”

zz22Wybieramy wykres „Punktowy (XY)”

zz32Gdy pojawi się wykres rozrzutu klikamy dwa razy na wykres, następnie zaznaczamy naszą serie danych (klikając na nią dwukrotnie). Przyciskamy prawy klawisz myszy i wybieramy „Wstaw krzywą regresji …”

zz42W oknie edycji krzywej regresji wybieramy interesującą nas krzywą i zaznaczamy opcję „Pokaż równanie” i zaznaczamy opcje :

zz52Na wykresie powinien pokazać się wzór funkcji. Za pomocą tego wzoru możemy prognozować zjawiska. Jeśli pierwsza kolumna (Y) była temperaturą powietrza w danym dniu a  druga kolumna (X)  ilość osób odwiedzających sklep wtedy na podstawie prognozy pogody można określić ile osób odwiedzi nasz sklep. Z prognozy pogody wynika, że temperatura następnego dnia wyniesie 33 stopnie C. Prognoza dla takiej temperatury wyniesie: -1,4 * 33 + 107,79 = 61,59

zz6Do wykresu istnieje możliwość dołączenie współczynnika determinacji jest on jedną z podstawowych miar jakości dopasowania modelu. Przyjmuje on wartość od 0 do 1 i interpretuje się go w następujący sposób:

  • 0,0 – 0,5 – dopasowanie niezadowalające
  • 0,5 – 0,6 – dopasowanie słabe
  • 0,6 – 0,8 – dopasowanie zadowalające
  • 0,8 – 0,9 – dopasowanie dobre
  • 0,9 – 1,0 – dopasowanie bardzo dobre

Wyjaśnia on w jakim stopniu model wyjaśnia kształtowanie się zmiennej objaśnianej. Wzór wygląda następująco:

zz7Nasz model ma wysoki współczynnik determinacji oznacza to, że bez problemów możemy za jego pomocą prognozować.

Arkusz kalkulacyjny można pobrać tutaj: wykres rozrzutu zmienna zależna

Prognozowanie szeregów czasowych


Prognozowanie szeregu czasowego wygląda podobnie z tą różnicą, że do dyspozycji będziemy mieli tylko jedną zmienną:

szcz1Następnie zaznaczamy nasze dane i wstawiamy wykres.

szcz2Wybieramy wykres punktowy i wstawiamy krzywą regresji tak jak to było opisane wcześniej.

szcz3Aby obliczyć prognozy wystarczy dodać kolumnę określającą czas t z lewej strony i sprawdzić jaką przyjmuje kolejną wartość, na podstawie tej wartości obliczamy prognozę:

szcz4Arkusz kalkulacyjny można pobrać tutaj: wykres rozrzutu szeregu czasowego

 

Prognozowanie na podstawie autoregresji


Aby obliczyć prognozę na podstawie rozrzutu wykresu autoregresji będziemy musieli do arkusza wprowadzić naszą zmienną wraz z tą samą zmienną przesuniętą w czasie.

autoreg1Następnie dodajemy wykres rozrzutu tylko dla danych ze sobą powiązanych:

autoreg2Następnie wstawiamy krzywą regresji, następnie po otrzymaniu wzoru dodajemy kolejno prognozy:

autoreg3Arkusz kalkulacyjny można pobrać tutaj: wykres rozrzutu autoregresja

 


Wszystkie te operacje zrobicie bez problemu w programie : Wykres rozrzutu wersja 1.2

wykeres_roz

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie :

https://visualmonsters.cba.pl/index.php/pomoc-i-obsluga-programu-do-generowania-wykresow-rozrzutu

 

 

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/prognozowanie/generator-wykresow-rozrzutu-zmienna-zalezna-autoregresja-szereg-czasowy-z-mozliwoscia-dopasowania-roznych-linii-regresji/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.