FastReaport tworzenie zaawansowanego raportu

Jeden z użytkowników napisał do mnie ostatnio czy nie mógł bym zrobić tutoriala o tworzeniu raportu który pomoże mu w pracy ponieważ niektóre raporty nadal robią w excelu. Dane zmieniłem aby nie było, pretensji. W tym tutorialu pokaże ciekawe funkcje FastReaportu które na pewno wszystkim ułatwią prace. Tworzymy nowy projekt następnie przechodzimy do „Przybornika” i na samym dole robimy nową kartę:

[warning]Uwaga aby składniki FastReportu były widoczne trzeba zainstalować jego pełną albo darmową wersje ze strony producenta gdzie co jak macie tutaj: https://visualmonsters.cba.pl/index.php/fastreport-net/[/warning]

raportzyczenie1

 

Ładnie ją nazywamy, ja nazwałem ją „FastReaport” rozwijamy ja i przyciskamy prawy przycisk, wybieramy „Wybierz element”:

raportzyczenie2

 

W zakładce „Składniki .NET Framework” przyciskamy przycisk „Przeglądaj”

raportzyczenie3Znajdujemy folder w którym zainstalowaliśmy nasz FastReport i znajdujemy jego plik *.dll.

raportzyczenie4Wciskamy „OK” teraz wszystkie jego składniki mamy widoczne:

raportzyczenie5

 

Przeciągamy obiekt report na naszą formę:

raportzyczenie6

 

Dodajemy do naszej formy przycisk aby można było nim odpalać nasz raport. Klikamy na niego dwukrotnie i wpisujemy:

Wracamy do naszej formy i przyciskamy u dołu nasz „Report1” rozwijamy trójkącik w prawym górnym rogu i wybieramy „Design Report…” jeśli będzie chciał bazę danych to ignorujemy go i bierzemy zamknij.

raportzyczenie7

Teraz powinno otworzyć się nam okno kreatora raportu, do dodawania kart i okien dialogowych służą ikonki takie jak na obrazku poniżej:

raportzyczenie8

Dodajemy do naszego raportu jeszcze jedną kartę i dwa okna dialogowe.

raportzyczenie8,5

 

Zaczniemy od „Form1” Dodamy do niej kilka Labeli i Textboxów. Tak jak na obrazkach:

raportzyczenie9

raportzyczenie10Name dla poszczególnych textboxów ustawiamy tak jak na obrazku poniżej. Dla textboxów do których będziemy wpisywać cyfry zamieniamy na 0 aby nie było problemów z działaniami na liczbach.

 

raportzyczenie11

 

raportzyczenie18

 

Aby zrobić więcej miejsca w textboxach w ich właściwościach trzeba zmienić opcje multiline na true wtedy będziemy mogli je powiększyć. Teraz przechodzimy do Page1. Wstawiamy pierwszy Label:

raportzyczenie12

 

Aby otworzyć taki panel jak powyżej należy na nasz kwadracik z tekstem przycisnąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Teraz dodajemy kolejny label, tylko tym razem z rozwijanego menu po prawej rozwijamy „Zmienne Systemowe” i znajdujemy „Date” to pozwoli w naszym raporcie na wyświetlenie aktualnej daty:raportzyczenie13Dodajemy kolejne labele teraz rozwijamy „Dialogue Controls” i wybieramy nasze elementy, czyli textboxy:

raportzyczenie14To pozwoli na wyświetlenie wpisanego wcześniej w textbox imienia i nazwiska kierownika. Do zmiany wyglądu naszych pudełek wielkości liter koloru służą po zaznaczeniu opcje na górze ekranu:

raportzyczenie31

Teraz niżej w „Danych” stworzymy sobie swoją tabelkę:

raportzyczenie16

 

Ja zrobiłem taką. W te puste pola przekierujemy textboxy z formy dialogowej, czyli g1,g2,p1,p2,w1,w2….. itd. W pierwszej tabeli zrobimy sobie operacje mnożenia przez 0,3 aby to zrobić należy przekształcić tekst z p1 na typ double i pomnożyć go przez 0.3 wygląda to tak:

Tak wpisana formuła którą można wybrać z rozwijanej listy po prawej w „Functions” zamieni nam tekst z textboxu na typ Double i pomnoży przez 0,3.

raportzyczenie17

 

Wygląda nieźle i działa, Formę wizualną można poprawiać dowolnie. Zamykamy kreator i wracamy do naszego projektanta formy vb.net. Musimy dodać bazę danych i wypełnić ją imionami i nazwiskami pracowników, aby ułatwić potencjalnemu operatorowi pracę. Dodajemy nowy formularz systemu windows

dodawaniebazy1

Rozwijamy „Eksplorator baz danych” i dodajemy tabele:

dodawaniebazy2

Tworzymy tabelę jak niżej:

dodawaniebazy3

Zapisujemy ją przyciskiem u gury „Update” i akceptujemy:

dodawaniebazy4

Teraz dodajemy nowe źródło danych:

dodawaniebazy5

 

dodawaniebazy6Potwierdzamy i zrobione. Wracamy teraz do „Eksplorera baz danych”  rozwijamy naszą bazę danych i wypełniamy naszą Tabele:

dodawaniebazy7

 

dodawaniebazy8

 

Po wypełnieniu wracamy do naszej formy i ze źródła danych przeciągamy naszą tabelę na formę, data gridview musi być na formie, możemy go zmniejszyć i ustawić mu visible na false jeśli nie chcemy aby był widoczny ale musi on być fizycznie na formie. Menustripa możemy sobie skasować.raportzyczenie19

raportzyczenie28

 

Rozwijamy ponownie trójkącikiem nasz report1 i wybieramy „Select Data Source…” :

raportzyczenie20Wybieramy naszą bazę danych i przenosimy ją na prawą stronę. Wchodzimy w designera reportu. Jak widzimy mamy w prawym górnym rogu dostęp do zasobów naszej bazy danych.

raportzyczenie21

Otwieramy drugą formę dodajemy label i textbox jak na obrazku i przenosimy „DataSelector” na formę

raportzyczenie22

 

Podłączamy pod niego naszą bazę danych:

raportzyczenie23

 

Otwieramy Page2 to tutaj wczytają się nasi pracownicy. Przyciskamy prawym przyciskiem na żółte pole z napisem „Dane” i wybieramy mu dane z tabeli do przechowywania:

raportzyczenie24

 

raportzyczenie25

 

Dodajemy w polu z danymi pudelko  z napisem [ROW#] numerował on nam będzie wiersze a obok pudełko w którym wybierzemy sobie „Imiona i Nazwiska” z bazy danych:

raportzyczenie26

 

raportzyczenie27

 

Aby zobaczyć efekty naszej pracy należy odpalić program z poziomu programu vb.net tutaj po odpaleniu raportu dane z naszej bazy danych będą niewidoczne. Jeśli baza danych jest na serwerze możemy wtedy bez przeszkód testować raport z tego poziomu. Wygląda to tak:

nazy1nazy2

nazy3nazy4

Jeśli chcemy aby inni pracownicy mogli drukować i edytować raporty należy w  „My Project” Dołączyć pliki FreeReaportl będzie on dodany do folderu naszej aplikacji i umożliwi innym obsługę raportów (zmienić im opcje na „Dołącz”):

raportzyczenie29

raportzyczenie30

 

Tutorial pisany na szybko ale chyba wszystko wytłumaczyłem. W razie problemów proszę pisać maile :P.

Projekt do pobrania: raport_rozszerzony

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/fastreaport-tworzenie-zaawansowanego-raportu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.