Funkcja liniowa, trend liniowy

Dzisiaj pokażę jak zrobić w naszym programie funkcję trendu liniowego. Funkcja liniowa przydaje się do wizualnego reprezentowania trendu panującego w naszych zmiennych. Jeśli mamy wiele zmiennych i nie wiemy czy tendencja zmiennych jest spadkowa czy zwyżkowa nasz wykres nam to zilustruje i sami będziemy mogli to ocenić. Na obrazku zamieściłem wizualizacje takiego trendu w excelu:

trend_w_exceluCoś o tym trendzie można poczytać tutaj: Trend liniowy [5 stron]

Wersja excelowa: trend_liniowy

Warto zanim zaczniemy budować sql’a spróbować zrobić sobie taki trend w excelu aby sprawdzić czy wszystko rozumiemy. Tak prosto nie będzie, gdyż nie możemy dodać lokalnej bazy danych w programie visual studio 2012. Baza ta jest typu *.sdf i nie obsługuje „subselect’ów”.Potrzebujemy albo bazy typu *.mdf (baza serwera SQL) albo bazy danych typu *.mdb (baza programu access). Ja użyje bazy danych typu *.mdb. Stworze ją w programie „MDB Plus” dostępnego w dziale „Przydatne programy do vb.net”. Moja baza danych wygląda tak:

Trend_liniowy_5

Jeśli ktoś nie wie jak utworzyć bazę danych w programie MDBPlus to zapraszam do działu technicznego. Teraz tak na prawdę musimy wzór na funkcje liniową trochę przekształcić. Najważniejszym elementem jest „a” więc najpierw przekształcimy sobie właśnie to „a”.

 

Trend_liniowy_6

W SQL’u będzie to wyglądało tak:

Po wykonaniu zapytania otrzymamy:

Trend_liniowy_7

 

Jeśli widzieliście plik excel to tam też a wyszło równe 5,16 teraz już tylko formalność

Trend_liniowy_8

Tak i tutaj wyszło b=9,54

Trend_liniowy_9

 

teraz wystarczy tylko to połączyć i otrzymujemy trend liniowy :]

Trend_liniowy_10

Trend_liniowy_11

Dla porównania Dane z Excela i dane z MdbPlus. Więc Querry mamy z głowy teraz dla tych którzy nie wiedzą jak wykorzystać to w praktyce zrobimy sobie program, podczepimy bazę damych *.mdb i wyświetlimy te dane w oknie wykresu.

 

Teraz tworzymy nowy projekt i będziemy montować naszą bazę danych. Gdy przygotujemy już pusty projekt, kopiujemy naszą bazę danych do folderu projektu dokładnie tutaj:

Trend_liniowy_4

 

Wracamy do naszego projektu. Musimy dodać moduł robimy to tak:

Trend_liniowy_2

 

A po dodaniu po prawej stronie powinien pojawić nam się nowy element modułu:

Trend_liniowy_3

 

Teraz tworzymy publiczne połączenie do naszej bazy danych. Wygląda ono tak:

Gdzie w DBQ wpisujemy lokalizacje naszej bazy danych i jej nazwę. |DataDirectory| oznacza, że plik znajduje się w folderze z aplikacją. Przechodzimy do naszej formy głównej i tworzymy połączenie:

Odpalamy nasz program. Jeśli wszystko jest dobrze powinna pojawić nam się czysta forma. Jeśli wystąpi błąd należy sprawdzić parametry połączenia. Teraz dodajemy do naszej formy wykres („Chart”). Znajdziemy go w „Przyborniku”, przenosimy na naszą formę.

Trend_liniowy_12

Po prawej stronie znajdujemy we właściwościach naszego wykresu opcje „Series”.

Trend_liniowy_13

Dodajemy jeszcze jedną serie danych:

Trend_liniowy_14

zmieniamy jej typ na „line” jeśli pierwsza seria jest typu „column” warto jej również zmienić typ na „line”. Warto tutaj poeksperymentować z „Seies”, „Legends” i „ChartAreas” aby nasz wykres nabrał trochę zarówno czytelności jak i wyglądu. Po kilku zmianach mój wykres wygląda tak:

Trend_liniowy_15

 

Wracamy do naszego kodu i wypełniamy nasz wykres danymi z tabeli. Kod do tego służący wygląda tak:

To by było na tyle. Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę je zostawić w komentarzach albo pisać na maila.

cały program do pobrania:  trend_liniowy

 

 

 

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/funkcja-liniowa-trend-liniowy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.