Program visual studio2013 express można pobrać zupełnie za darmo ze strony:
http://www.microsoft.com/visualstudio/plk/downloads
Program jest częściowo okrojony ale pozwala na budowanie funkcjonalnych programów, na użytek własny, firmowy albo komercyjny. Po instalacji wystarczy za darmo się zarejestrować i otrzymujemy klucz licencyjny do produktu.
Nie ma tutaj skomplikowanych rzeczy głównie przyciska się dalej dalej :P. Jeżeli chcemy używać Baz danych musimy pamiętać, że trzeba mieć albo office z accessem aby można było dodawać lokalne bazy danych albo zainstalować sobie „Microsoft SQL Server” który też jest darmowym narzędziem zarówno domowym jak i komercyjnym. Ja osobiście używam Microsoft SQL Server 2008 r2 i jestem zadowolony bo moge używać zarówno lokalnych baz danych i baz danych umieszczonych na serwerach. Tutaj macie linka:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30438
Do tego wszystkiego potrzebujemy jeszcze jakiegoś fajnego programu do obsługi naszego serwera. Najlepiej sprawdza się „SQL Server Management Studio” dostępne tutaj:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8961
Alternatywą dla Visual studio jest program SharpDevelop który pobieramy ze strony:
http://sharpdevelop.codeplex.com/
Jest bardzo podobny do visual studio i wielu ludziom przypadnie do gustu. Jest darmowy do użytku domowego i komercyjnego.
Kolejnym przydatnym narzędziem jest program tworzący instalatory do naszych programów. Nazywa się Inno Setup Compiler. Jest to prosta aplikacja pozwalająca w bardzo łatwy sposób zrobić przyjemny i profesjonalny instalator. (w visual studio express nie ma możliwości tworzenia instalatorów, więc program przyda się osobom pracującym na expressie.)
Pobieramy go stąd: http://www.jrsoftware.org/isdl.php
Kolejnym programem który chciałbym wam zademonstrować jest Program MDBPlus służący do budowy i edycji baz danych typu *.mdb czyli takich jak tworzymy w programie Microsoft Access. Całkowicie darmowy i prosty w obsłudze.
Dostępny do pobrania: MDBPlus
Biblioteka umożliwiająca w prosty sposób pakować pliki: DotNetZip
2 Komentarze
Napisałeś: „w visual studio express nie ma możliwości tworzenia instalatorów”
Ja mam Visual Studio Expres 2010 i tam jest Publisher Vizard i to jest w zasadzie instalator. Kilka instalatorów dla swoich programów zrobiłem. Wspomniałeś o Visual Studio 2013 i mi się nie chce wierzyć, że w nim czegoś podobnego nie ma?
Author
Masz rację, można utworzyć pewnego rodzaju instalator, ale nie jest to taki sam poziom, który daje „Inno Setup Compiler” konfigurowalny instalator możemy znaleźć tylko w pełnej wersji „Visual Studio”. Inno setup daje nam możliwość stworzenia i skonfigurowania form z możliwością wyboru, wyświetlić licencję, zamieścić ikony i obrazki, dodatkowo wygląda jak w pełni komercyjne rozwiązanie. Natomiast Publisher, o którym mówisz, nadaje się do instalacji aplikacji wokół siebie na twoich środowiskach, ale nie nadaje się w momencie tworzenia w pełni komercyjnej aplikacji i sprzedawania, rozdawania obcym nam ludziom 😉 .