Wypełnianie tabeli i zamiana kropki na przecinek

Dzisiaj pokarze ciekawe rozwiązanie dzięki któremu będziemy w stanie wypełnić naszą tabele wierszami i coś co pomoże nam wyeliminować pytanie czy używać „.” czy „,”

p Do tego programu będziemy potrzebować:

1x Datagrid, 4x textbox, 3x label, 3x button. Ładnie to teraz układamy jak na obrazku:

p1Zmieniamy nazwy przycisków i tekst w elementach label. Teraz przechodzimy do kodowania. Przyciskamy szybko na button 1, co przeniesie nas do kodu i utworzy nowego suba.

p2 Aby cokolwiek policzyć musimy stworzyć funkcje liczącą.  Musimy zainocjować elementy które będą przechowywać dane z textboxów. Do tego służy słowo „Dim” potem wybieramy sobie nazwę naszej zmiennej a tym wypadku „a” i „b” a potem formę jaką nasza zmienna ma przybierać. Jeśli forma będzie inna niż ta zainicjowana wyskoczy nam błąd. Taka forma jest dobra ale mamy dwa problemy z nią związane.

1. co się stanie jak użytkownik wpisze zamiast cyfry literę, wyskoczy nam błąd

2. Co jeśli użytkownik przyzwyczajony jest do używanie „.” a nie „,”, również wyskoczy mu błąd.

Biorąc pod uwagę to, że nasz program będzie obsługiwać inne osoby oprócz nas samych musimy te problemy wyeliminować.

Nasz program będzie rozpoznawał cyfry z kropką np”1.5″ jako nienumeryczny. Czyli trzeba mu tą kropkę na przecinek zamienić, jeśli wpisze litery trzeba mu to zamienić na 0, można też użyć okienka aby upomnieć użytkownika, że w naszym programie używamy przecinków

p4 <<< Przykład takiego kodu. Mówi on, że jeśli nasza liczba nie jest numerem wtedy zamień kropkę na przecinek, drugi warunek mówi o tym, aby zamienić kropkę na przecinek i upomnij użytkownika o jego błędzie.

 

 

 

Można teraz zapisać i wypróbować nasz program. aby nasz program był ciekawy zrobimy sobie prosty kalkulatorp5 

Jak widać na załączonym obrazku dodałem dwa przyciski jeden dodaje, drugi odejmuje. Trzeci przycisk pobiera dane z label2 i label3, dzieli je i wyświetla w label1. Warto zapoznać się z funkcją „Math” dzięki niej możemy nasze cyfry zmieniać matematycznie, czyli zaokrąglać w dół w górę i takie tam. Ja użyłem prostej funkcji zaokrąglenia.

 

 

 

 

 

Teraz przechodzimy dalej. Zrobiliśmy sobie tabele i chcemy ją wypełnić. Jak zrobić to nie podłączając żadnej bazy danych?? Proste, musimy stworzyć sobie na poczekaniu taką tabele, aby to zrobić musimy zainicjować taką funkcje. I umieścić odnośnik do niej w „Form1_load”.

p6  Co to nam dało?? Otóż kiedy nasza forma się uruchomi nasza funkcja zacznie sama działać. Dobra teraz do dzieła. Warunek którego użyjemy to „For”.

W warunku for „i” określa naszą zmienna, dalsza część kodu to to tekst „od 0 do 14”, musimy pamiętać, że tabele liczone są od 0 czyli w tym wypadku dostaniemy 15 wierszy. lepiej zobrazuje to dalsza cześć kodu. Tekst [warning]

[/warning] będzie w pierwszej kolumnie wypisywał wartość „i”, tekst [warning]

[/warning] ustali nam wielkość wierszy. Warto popatrzeć co ciekawego możemy z takimi wierszami zrobić. Jeśli chcielibyśmy aby w konkretnym wierszu coś się znalazło używamy do tego kodu [warning]

[/warning]

gdzie „Rows()” to numer wiersza a „Cells(1)” to numer kolumny (również numerowany od 0)

p7 Nasz program jest gotowy do wypróbowania. Jak zawsze program ściągamy stąd: prog1

pełen kod stąd: prog1

Pytania proszę kierować na maila albo w komentarzach.

 

Permalink do tego artykułu: https://visualmonsters.cba.pl/wypelnianie-tabeli-i-zmiana-kropki-na-przecinek/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.